На 5-ти Февруари 2004 година в галерия "Видима" е представена изложба живопис на художника акварелист Димитър Делийски.
Художникът Димитър Делийски, наричан "майстора на акварела" е роден през 1933г. От 1976 г. членува в Съюза на българските художници. Негови картини са притежание на Националната художествена галрия, редица градски галерии и частни колекции в България и чужбина. Автор на много самостоятелни изложби и участник в много общи изяви. Носител на награди от изложбите "Струма" и "Земенски манастир". Починал през 2012 г.
"Целият си живот посвещава на акварелното изкуство. Хората смятат акварела за нещо по-лековато. Защото децата, които обичат да рисуват, започват най-напред с водни боички. Акварелът обаче, в ръцете на един майстор, се оказва сложна живописна техника. Едно изключително трудно изкуство, което е сред елитните изобразителни изкуства."
С тези думи проф. Георги Костов - ръководител на катедра "Живопис" във Великотърновски университет, д-р по изкуствознание и директор на държавната худ. галерия във Велико Търново, започва представянето на изложбата на своя приятел Димитър Делийски.
Поради здравословни проблеми художникът не присъства лично на откриването. Заслугата за представянето му в Севлиево е на неговият арт-мениджър Мая Алексиева. Заедно с нея по този повод идва и проф. Стефан Стефанов - ръководител катедра "Рисунка" във ВТУ.
"Димитър Делийски почти не е правил маслени творби, не обича и пастелите, но възхищава и изумява с изключителните си акварели", разказва проф. Костов. "Той не е завършил академия, а е самобитен талант. Все пак има своите влияния. Първото е на Владимир Димитров - Майстора, сам майстор на акварела. Второто е от изключителните стенописи на Земенския манастир, чиито фрески са една чудесна живописна школа. Повлиян е и от учителя на пернишките художници - Любен Гайдаров."
"Делийски влиза като съставна част на съвременното българско изкуство. Без неговото име няма да е пълна панорамата на българските акварелисти", смята проф. Костов.
Comments