Анастасия Тонкова е млад и изключително интересен автор, чието творчество провокира зрителя на много различни нива. Тя е известна в творческите среди със своя уникален и неповторим художествен израз, който може да се опише като едно непрестанно търсене и експериментиране в сферата на взаимодействие между цвят и сетивно възприятие. Тя има участия в над 150 национални и международни колективни изложби, пленери и резиденции, от които носител на редица награди и номинации. Настоящата изложба е нейна десета по ред самостоятелна изява, а всички творби са нови, не показвани и специално създадени за пространството на галерия „Видима“.
Заглавието на изложбата „Премълчани стихии“, което обединява всички нови творби на Анастасия Тонкова прави впечатление като много поетично, романтично, по женски тайнствено и загадъчно. Дори имената на творбите подредени едно под друго наподобяват съдържанието на стихосбирка – „Монолог с вятъра“, „Откровения без истина“, „Сгушване в предела на безкрая“. И тази словесност е силно необходима за зрителя, който се сблъсква с цялата експресивност на картините на Анастасия Тонкова, за него тя е като нишката на Ариадна.
В експлозията от цветове, където познати геометрични форми и силуети на хора, са завихрени в подобни на ураган концентрични окръжности, Анастасия ни отнася по един изключително силен, директен и въздействащ начин дълбоко навътре в женската душевност и ни изправя фронтално пред нейната стихийност. През тези цветни вихрушки на повърхността изникват всички прикрити и премълчани вътрешни емоции, чувства, радости и болки, които имат своята реална сила, посока, интензитет, цвят и форма. Чувства и емоции, които би следвало да можем свободно да изразяваме, но често съобразявайки се с нормите наложени ни от обществото се налага да потискаме в себе си.
Пътешествайки в някакви паралелни светове с картините на Анастасия Тонкова, отвлечен от поезията и пъстротата, цялата жизнерадостност и виртуозност на изпълнението, през цялото време една думичка се завръщаше в мислите ми, а именно модерното словосъчетание арттерапия. Словосъчетание, което не случайно присъства в биографията на Анастасия, но към което у нас все още се гледа с леко недоверие, въпреки, че реално много от нас го практикуват под различни форми дори без да го осъзнават.
В последствие се появи и ключовата дума, с която може да бъде разгледано творчеството на авторката. Думата "игра". Играта е тази дейност, която ни радва, разсейва, разтоварва, зарежда и сплотява. Много често играта има творчески елемент и позволява на подсъзнанието ни да се пренареди, да изработи своите отговори за справяне с реалността и да излее своите страсти под формата на различен вид изкуство.
В контекста на изложбата и работата на доц. Анастасия Тонкова и за да обясним това, което тя прави, трябва да заменим думата игра с експеримент. А експериментът е игра за много опитни играчи, които разполагат лаборатория, разбирайте ателие, но най-вече с много сериозен опит и познания в областта на своята материя. При провеждането на експеримент трябва да имате добре изработена методология, предварително зададени параметри, изчисления, очаквания, да сте набелязали броя неизвестни в уравнението, да сте допуснали възможността за грешка, да сте съобразили влиянието на околната среда и най-вече да сте готови за неочаквани резултати!
В края на експеримента е важно постигнатият резултат да потвърждава тезата ви или още по-добре, да е открехнал вратичка към гениално неподозирано откритие и най-важното да сте получили вътрешно удовлетворение, точно както е и при играта!
Пожелаваме на Анастасия Тонкова да продължава все така мощно и енергично да твори, да експериментира и най-вече да играе с дарбата на художника и да претворява своите премълчани стихии, за да бъде глас за всички нас, които обичаме да си премълчаваме!
Доц. д-р Анастасия Тонкова е родена и твори във Велико Търново. Завършва Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“ със специалност Стенопис, завършва магистратура Арттерапия и Педагогика в Академията по изящни изкуства в Мюнхен, Германия, Доктор е по Методика на обучението по изобразително изкуство и работи като преподавател във Факултета по изобразително изкуство към Великотърновски университет.
Comments